Niezwykłe fakty historyczne podczas prelekcji o zakończeniu okupacji hitlerowskiej w Trzebini

Rok 1945 wiąże się z wydarzeniami, które po 70 latach wspominają kolejne pokolenia. 16 stycznia br. przypadła rocznica wyjścia wojsk hitlerowskich z Krakowa, natomiast 23 stycznia z Trzebini, a 27 stycznia to data wyzwolenia KL Auschwitz. W związku z 70. rocznicą zakończenia okupacji hitlerowskiej w Trzebini Stowarzyszenie Wspólna Trzebinia wraz z Trzebińskim Centrum Kultury – Dwór Zieleniewskich zorganizowało historyczną prelekcję dla młodzieży i dorosłych połączoną z okolicznościową wystawą.

W piątek 23 stycznia br. przed godziną 11 przedstawiciele młodzieży Gimnazjum nr 3 w Trzebini wraz z nauczycielami, przedstawiciele Stowarzyszenia Wspólna Trzebinia, Dworu Zieleniewskich oraz Rady Miasta Trzebini spotkali się przy cmentarzu parafialnym w Trzebini. Wraz z Panią Jolantą Piskorz i Panem Andrzejem Kostką odwiedzono dwa groby trzebińskich bohaterów, mianowicie śp. Franciszka Jędrzejczyka z Młoszowej oraz śp. Kazimierza Lasonia.

Spotkanie przedpołudniowe skierowane było do młodzieży szkolnej, natomiast wieczorne – do dorosłych i wszystkich zainteresowanych. Prelekcję wprowadzającą w temat II wojny światowej wygłosiła dr Marta Zając. Przypomniała, że okrucieństwo wojny związane było z postacią Adolfa Hitlera i chęcią eksterminacji innych narodowości. Wskazała na autentyzm wojny, przybliżając etapy jej rozwoju, także na ziemiach polskich. Kolejną prelegentką była dr Jolanta Piskorz, która w znakomity sposób omówiła tragizm wojny na terenach dzisiejszej Małopolski. Wymieniła wielu bohaterów naszego rejonu, ludzi odważnych, chcących podjąć walkę z okupantem. Wspominała o tragedii wielu rodzin, o głodzie, o zbiorowych gwałtach. Później głos zabrał Pan Andrzej Kostka, opowiadając o schronach, które znajdowały się na terenie naszego miasta (w pobliżu obecnego Balatonu czy na os. Piaski w Trzebini). Przypomniał również historię pobliskich obozów koncentracyjnych.

Wyjątkowym gościem wieczornego spotkania był syn śp. Franciszka Jędrzejczyka (+ 1951), Pan Jerzy, który nie krył wzruszenia z tego, że organizowane są spotkania historyczne. Głos zabrał również 15-letni Kamil Kaczka, dla którego śp. Franciszek był wujkiem. Odczytał on biografię swojego krewnego, którą sam przygotował.

Podczas prelekcji prof. Zbigniew Bonderek apelował, aby nie fałszować historii. – Nie bójmy się nazywać Niemców nazistami, a Rosjan Związkiem Sowieckim w odniesieniu do tamtych wydarzeń – wzywał tego wieczoru. W dyskusji uczestniczyli również inni Goście, którzy z historii rodzinnych pamiętali lata 40. i 50. ubiegłego wieku. Dzielili się z nami swoimi opowieściami i refleksjami.

Podczas wystawy Stowarzyszenie Nasze Psary zaprezentowało eksponaty z lat wojennych, które również stanowią ogromną wartość historyczną naszego rejonu. Podczas zwiedzania wystawy Pan Janusz Szczęśniak, Starosta Powiatu Chrzanowskiego, powiedział, że cieszą go takie spotkania, bo dzięki nim pamięć o naszych bohaterach trwa dalej. Pan Tadeusz Adamczak, Przewodniczący Stowarzyszenia Wspólna Trzebinia, zapewniał, że w dalszym stopniu chce odkrywać nieznane karty naszego rejonu i upamiętnić trzebińskich bohaterów. – Zwłaszcza z myślą o młodym pokoleniu – dopowiedział.

Tekst artykułu: Wojciech Hajduk

_MG_4821

_MG_4840

IMG_4849

IMG_4862

IMG_4865

IMG_4875

fot. oraz relacja VIDEO – Krzysztof Cichy (serdecznie dziękujemy!)